אצה לי הדרך לצזיקי


צזיקי אולווה, כן, זה המרענן המושלם ליום חם. ההכנה כל100 כך פשוטה שלא נעים, אבל מה לעשות – זה גם כל כך טעים. אז מי שפשוט לו מדי? שיגוון.  בסך הכל מדובר בצזיקי או זזיקי כמו פעם, רק שבמקום שמיר – אצה מזן חסת-ים, ובשפע. מכינים טרי, ונהנים, מהטעם ומההרגשה הטובה.

כך מכינים:

פותחים גביע גדול של יוגורט, מאלה של המחלבות הטובות (בערך 850 גרם או 3 כוסות). טובלים אצבע ביוגורט וטועמים. 002אם אם הוא סמיך וטוב, דיינו. יש כאלה יוגורטים בארץ. אם הוא נוזלי כמו לבן, מניחים מכוסה על מסננת דקה מאד מעל קערית כדי להסמיך אותו, שעתיים שלוש במקרר. אם אין מסננת ממש דקה, פילטר של קפה או חיתול יעשה את העבודה. משום מה, חיתולי בד נמכרים בבתי מרקחת למרות שמזמן אינם אביזר ספיגה לתינוקות אלא כלי למטבח.003004

כותשים 2 שיני שום, מוסיפים מלח ומעט גרידת לימון

005

007  006009

מועכים בכף או מצקת ומוסיפים את היוגורט וגם כפית מיץ לימון.

3-4 מלפפונים בגודל רגיל חותכים לרצועות דקיקות – בסכין הכי טוב, או ב-“מנדולינה” ייעודית. אני אוהב את הקולפן-ג’וליין, כלי אדיר למטרה זו אם מדובר בכמויות קטנות. היה וחטאנו במעבד מזון, יש לסנן את המלפפונים.010מערבבים פנימה את המלפפונים וכף שמן זית ומניחים במקרר, מכוסה, לפחות שעה.

013012את האצה עצמה מוסיפים לפני ההגשה. מערבבים ומעבירים לכלי הגשה, לא לשכוח לשמור קצת לקישוט למעלה.014

הגשה:

תלוי באירוע, מכוס קטנה “שוט” באירוע גדול ועד קערה של מרק כמנה ראשונה, עם פיתה קלוייה וירקות מסביב.

המרק נהדר כמו שהוא, עם זילוף קטן של שמן זית וקצת אצות מעל, אבל אוהב גם פלפלים קלויים, קוביות עגבנייה קלופה צלויות בתנור חם ואגוזי קשיו קצוצים גס.027

וגם כרוטב:

קישואים קלויים בגריל או בגריל עליון במחבת, פרוסות חצילים מטוגנות, פיסות דג בטיגון עמוק – כל אלה יאהבו מאד קצת צזיקי מעל….

One thought on “אצה לי הדרך לצזיקי

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s